Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ):

  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια, Πρόεδρος Τμήματος (Πρόεδρος)
  • Μαριάνθη Γεωργαλλίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
  • Ελένη Καραντζόλα, Καθηγήτρια
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής
  • Γεώργιος Μαρής, Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής
  • Ιωάννης Σακκάς, Καθηγητής

Εκπρόσωποι στην Επιτροπή Ερευνών

  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής (τακτικός)
  • Ιωάννης Σεϊμένης, Καθηγητής (αναπληρωματικός)

Τμηματικά Υπεύθυνος Προγράμματος Erasmus+:

  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής (τακτικός)
  • Σπυρίδων Συρόπουλος, Καθηγητής (αναπληρωματικός)

Επιτροπή παραλαβής υλικών και βεβαίωσης εκτέλεσης καλής εργασίας του Εργαστηρίου «Αρχαιομετρίας»:

  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής (Διευθυντής)
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια
  • Ασημίνα Βαφειάδου, Ε.ΔΙ.Π.

Επιτροπή παραλαβής υλικών και βεβαίωσης εκτέλεσης καλής εργασίας του Εργαστηρίου «Γλωσσολογίας ΝΑ Μεσογείου»:

  • Ελένη Καραντζόλα, Καθηγήτρια (Διευθύντρια)
  • Γεώργιος Μαρκόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής
  • Καλομοίρα Νικολού, Επίκουρη Καθηγήτρια

Επιτροπή παραλαβής υλικών και βεβαίωσης εκτέλεσης καλής εργασίας του Εργαστηρίου «Μεσογειακής Πολιτικής»:

  • Ιωάννης Σεϊμένης, Καθηγητής (Διευθυντής)
  • Σωτήρης Ντάλης, Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Ιωάννης Στριμπής, Επίκουρος Καθηγητής

Επιτροπή παραλαβής υλικών και βεβαίωσης εκτέλεσης καλής εργασίας του Εργαστηρίου «Περιβαλλοντικής Αρχαιολογίας και Προληπτικής Συντήρησης»:

  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής (Διευθυντής)
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής
  • Μαρία Μηνά, Επίκουρη Καθηγήτρια

Επιτροπή παραλαβής υλικών και βεβαίωσης εκτέλεσης καλής εργασίας του Εργαστηρίου «Εργαστήριο για τον Αρχαίο Κόσμο της Ανατολικής Μεσογείου»:

  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής (Διευθυντής)
  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια

Επιτροπή παραλαβής υλικών και βεβαίωσης εκτέλεσης καλής εργασίας του Εργαστηρίου «Πληροφορικής»:

  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια (Διευθύντρια)
  • Καλομοίρα Νικολού, Επίκουρη Καθηγήτρια
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής

Επιτροπή Πιστοποίησης Γλωσσών:

  • Μαριάνθη Γεωργαλλίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια (Συντονίστρια)
  • Χασάν Καϊλή, Επίκουρος Καθηγητής
  • Fadel Ibrahim, Ε.Ε.Π.

Επιτροπή Επαγγελματικής Αποκατάστασης και Σύνδεσης με τους/τις Αποφοίτους/Απόφοιτες:

  • Ιωάννης Σακκάς, Καθηγητής – Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής (Συντονιστές)
  • Καλομοίρα Νικολού, Επίκουρη Καθηγήτρια
  • Κωνσταντίνος Μαγκλιβέρας, Καθηγητής
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής
  • Νεκτάριος Ζάρρας, Ε.ΔΙ.Π.
Τμηματικά Υπεύθυνος για Θέματα Σταδιοδρομίας Αποφοίτων:
  • Σπυρίδων Συρόπουλος, Καθηγητής

Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών:

  • Ιωάννης Στριμπής, Μόνιμος Επίκουρος Καθηγητής (Συντονιστής)
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια

Επιτροπή Φοιτητικών Θεμάτων:

  • Σπυρίδων Συρόπουλος, Καθηγητής (Συντονιστής)
  • Ιωάννης Σακκάς, Καθηγητής
  • Καλομοίρα Νικολού, Επίκουρη Καθηγήτρια

Επιτροπή Οδηγού Σπουδών & Περιγραμμάτων Μαθημάτων ΠΠΣ:

  • Μαρία Μηνά, Επίκουρη Καθηγήτρια (Συντονίστρια)
  • Γεώργιος Μαρής, Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Νικολού Καλομοίρα, Επίκουρη Καθηγήτρια

Επιτροπή Προβολής:

  • Σωτήριος Ντάλης, Αναπληρωτής Καθηγητής (Συντονιστής)
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια

Επιτροπή Ιστοσελίδας: Νεκτάριος Ζάρρας, Ε.ΔΙ.Π. (Συντονιστής)

  • Μαρία Μελισσουργού, Ε.ΔΙ.Π. (μετάφραση κειμένων)
  • Χρυσάνθη Τηλιακού, Ε.ΔΙ.Π. (μετάφραση κειμένων)
  • Σοφία Χαλκιά, Γραμματεία ΤΜΣ (διοικητική υποστήριξη)

Συντονιστική Επιτροπή ΠΜΣ «Αρχαιολογία της Ανατολικής Μεσογείου από την Προϊστορική Εποχή έως την Ύστερη Αρχαιότητα: Ελλάδα, Αίγυπτος, Εγγύς Ανατολή»:

  • Παναγιώτης Κουσούλης (Διευθυντής)
  • Σπυρίδων Συρόπουλος, Καθηγητής (Αναπληρωτής Διευθυντής)
  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής
  • Μαρία Μηνά, Επίκουρη Καθηγήτρια
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια

Συντονιστική Επιτροπή ΠΜΣ «Διακυβέρνηση, Ανάπτυξη και Ασφάλεια στη Μεσόγειο»:

  • Ιωάννης Σακκάς, Καθηγητής (Διευθυντής)
  • Σωτήριος Ντάλης, Αναπληρωτής Καθηγητής (Αναπληρωτής Διευθυντής)
  • Ιωάννης Σεϊμένης, Καθηγητής
  • Παρασκευή Κεφαλά, Καθηγήτρια
  • Ιωάννης Στριμπής, Επίκουρος Καθηγητής

Συντονιστική Επιτροπή ΠΜΣ «Αρχαίο Θέατρο: Εκπαιδευτικές και Φιλολογικές Προσεγγίσεις»:

  • Σπυρίδων Συρόπουλος, Καθηγητής (Διευθυντής)
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής (Αναπληρωτής Διευθυντής)
  • Εμμανουήλ Στεφανάκης, Καθηγητής
  • Μαρία Μηνά, Επίκουρη Καθηγήτρια
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια

Συντονιστική Επιτροπή ΔΠΜΣ Ανάλυση και Διδασκαλία Πρώτης & Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας:

  • Βασιλεία Καζούλλη, Καθηγήτρια (Διευθύντρια, Πρόεδρος ΕΔΕ, ΠΤΔΕ)
  • Μαριάνθη Γεωργαλλίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια (Αναπληρώτρια Διευθύντρια, ΤΜΣ)
  • Μαριάνθη Οικονομάκου, Επίκουρη Καθηγήτρια (ΠΤΔΕ)
  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια (ΤΜΣ)
  • Γεώργιος Κοτζόγλου, Αναπληρωτής Καθηγητής (ΤΜΣ)

Επιτροπή Διδακτορικών Σπουδών:

Τακτικά μέλη:

  • Αικατερίνη Φραντζή, Καθηγήτρια
  • Ιωάννης Σεϊμένης, Καθηγητής
  • Παναγιώτης Κουσούλης, Καθηγητής

Αναπληρωματικά μέλη:

  • Καλομοίρα Νικολού, Επίκουρη Καθηγήτρια
  • Σωτήριος Ντάλης, Αναπληρωτής Καθηγητής
  • Σπυρίδων Συρόπουλος, Καθηγητής

Επιτροπή Μεταδιδακτορικών Σπουδών:

  • Πρόεδρος Τμήματος
  • Διευθυντές/ντριες των Π.Μ.Σ. του Τμήματος